מאמרים בנושא אילוף כלבים

 

like.jpg

אילוף כלבים

מעוניינים בפגישת אבחון עם מאלף כלבים מקצועי?

צרו קשר עם יואב וקבעו פגישת היכרות

facebook-logo1.jpg

יו-הב ממליץ

המדריך לאילוף כלבים

גור חדש בבית - מה עלינו להכין על מנת לקבל את הגור החדש ולעבור את זה בשלום...

מאמרים חדשים באתר

מאמרים מקצועיים מאת מאלף הכלבים המקצועי יואב גורן

כל ההמלצות של יואב

קישורים לאתרים, חברות ועסקים אשר נותנות שירות בתחום הכלבים, טיפול וטיפוח.

פינת האימוץ של יו-הב

לכל מי שמעוניין לאמץ כלבים פתחנו עבורכם פינת אימוץ חמה ביותר.

הרשמה און-ליין
מאמרים, טיפים ושלל דברים מעניינים, שיתרמו
לכל מי שצריך ורוצה לדעת יותר על אילוף כלבים
ואיך לעשות זאת נכון, ישירות למייל שלכם!!!
  
 

התפתחות הגזע

רקע

 
כל הכלבים בני ימינו מקורם במקום אחד, הזאב.
בעידן הקרח היו מיליוני זאבית ששוטטו ביבשות חצי כדה"א הצפוני. בין שהם חיו במדבריות או בקוטב הם חיו ונהגו לשהות בלהקות. אבותינו הקדומים פחדו מהזאב אך גם העריצו אותו בגין מהירותו, הסיבולת שלו וחושיו המעולים. הזאב הוא מכונת הרג מושלמת, ברגע שהם הריחו את טרפם, דינו כבר נחרץ.

בלהקות הזאבים הייתה קיימת היררכיה ברורה ומנהיגי הלהקה הם זכר האלפא ונקבת האלפא . הם תמיד יזכו בנתחים המובחרים של הציד. הלהקה תקבל את שלה רק בהסכמת המנהגים ובד"כ רק לאחר שאכלו. בלהקת זאבים רק נקבת האלפא ממליטה גורים כמובן שלאחר שהורבעה רק עם זכר האלפא בעצמו, אך כל הלהקה עוזרת בגידולם כפי שכולם עוזרים בציד או בשמירה. להקת זאבים היא משפחה ולכן דומים לנו מאוד, בני האדם. בזכות היותם להקה הצליחו הזאבים לשרוד את אחת התקופות הקשות בדיוק כמונו, תקופת עידן הקרח לפני כ 32000 שנים.
 
באותה התקופה חיו ברחבי העולם פחות ממילון בני אדם סה"כ והם היו נתונים למעקב מתמיד של הזאבים שבדיוק כמונו ניכנו בתכונות סקרניות. הזאב ניחן בחוש ריח מפותח מאוד, פי 100 מזה של בני האדם ולכן כאשר בני האדם צלו את בשרם על האש, הרגיש הזאב בריח הבשר מרחוק והתחיל להתקרב ולבדוק את פשר העניין וכמו כן למצוא שלל בלתי צפוי ויקר מפז, הזבל והשאריות של בני האדם לאחר הארוחות.

למרות שמדובר המכונות ציד משומנות היטב לא תמיד הצליחו הזאבים לקבל את מבוקשם ולכן הם הבינו שחיים בקרבת בני האדם יכולים להיות קלים מאוד והפכו את הזבל והשאריות שלנו למקור אוכל זמין ומהיר וכך בעצם נולד זאב המחנה הראשון.
עם הזמן הופרדו גנטית זאבי המחנו מזאבי היער והערבות עד שלבסוף ברחבי המזרח התיכון, אסיה, ואירופה נוצר סדר סביבתי חדש.

בני האדם והזאבים צעד אחד קטן לקראת הכלב הראשון. צעד זה הינו ההתקרבות המהוססת לאדם עצמו ותחילת הורדת הפחד משני הצדדים. הזאב הוא בעצם חיית הטרף הגדולה והיחידה שהאדם הצליח לביית. זאב המחנות הפך עם הזמן לדמות מוכרת ברחבי מחנות בני האדם.ואנחנו התחלנו לחוש יותר בנוח בקרבתם. 

בזמנים אלו סכנות רבות היו לבני האדם כי רוב החיות היו גדולות יותר, חזקות יותר ומסוכנות יותר מאיתנו. בלילות היו האנשים מתגודדים מסביב למדורות ומנסים להבחין בטורפים המתקרבים מהחשכה. השירות הראשון של הזאב כלפי בני האדם היה הזהרה מפני סכנה מתקרבת, בזמן שנקבת הזאב הגנה בחרוף נפש על גוריה היא בעצם הגנה באותו הזמן על יושבי המחנה, בני האדם. במהלך הקרב מתה האמא וכך בעצם התחילו בני האדם לטפל בגוריה בדיוק כפי שטיפלו בילדיהם. גורים יתומים אלו הולידו דורות חדשים וזאב המחנה התפתח עם הזמן לכלב הקדמון, הגזע שקדם לידידו הטוב של האדם. בכל שגר השאירו האנשים את הכנועים ביותר ונידו את השאר.
 
כל זאב או כלב קדמון שהפגין אגרסיביות כלפי האנשים בכלל והילדים בפרט הורחק והומת מיידית . אלו שהתמזגו היו הכנועים ביותר. בעצם פה התערב האדם בפעם הראשונה בתפקידו של הטבע ויצר זאב שלא נושך והכשיר את הקרקע לכלבים בני ימינו.

 
נכון להיום קיימים בעולם כ 500 גזעי כלבים שונים. הכלבים מחולקים בד"כ עפ"י התפקיד והיעוד לשמו הם נוצרו. החלוקה התבצעה ע"י  ה fci – הפדרציה הבינלאומית לכלבנות.

הקבוצות הן : כלבי צאן ורועים, פינצ'ר שנאוצר ודמויי דוגה, טריירים, דאקלים, שפיץ וטיפוסים פרימיטיביים, כלבי האונדס, כלבי ציד, רטריוורים וספניאל, כלבי לוויה זעירים, וכלבי רוח.
מכיוון שיש כאמור למעלה מ 500 גזעים, נסביר על כל קבוצה בנפרד וניתן מס' דוגמאות לגזעים נפוצים מאותה הקבוצה.

1)  כלבי צאן ורועים
כלבים אלו נחשבים קלים לאילוף ומסוגלים להגיב לפקודות גם ממרחק רב. תפקיד הכלבים בקבוצה זו מתחלק לשתי קבוצות עיקריות :
א. כינוס העדר
ב. שמירה על העדר.
כינוס – התנהגותם הבסיסית מושתתת על אבותיהם הזאבים, להקות הזאבים היו משתמשות בטכניקה של מארב על מנת לצוד את טרפם. כלבים אלו עובדים באותה השיטה למעט הבדל אחד קטן וחשוב מאוד, אי הטרף או העדר במקרה שלנו.
כלב רועים יכנס את העדר בשתי שיטות עיקריות, בעזרת המבט (הבורדר קולי למשל זוקף את מבטו לעבר העדר) או ע"י רדיפת העדר – הולש קורגי מצליח לכנס את העדר בעזרת נשיכות קטנות ברגלי הכבשים, דוגמא נוספת היא כלב צאן אנגלי אשר משתמש בגודלו העצום ע"מ לחסום את העדר.
שמירה – הרועים שתפקידם לשמור על העדר הינם כלבים גדולים מאוד אך כמובן עדינים מאוד עם העדר שאיתו ובתוכו הם חיים. ברוב המקרים יש דמיון כללי בין הכבשים לכלבים בכדי לבלבל את הזאבים. כלבים אלו גדלים עם העדר מגיל צעיר מאוד מה שנותן להם את התחושה של משפחה ולהקה בקרב העדר ולכן מגנים עליו בחירוף נפש.
תכונות הגזע – קלים לאילוף, עצמאיים, חזקים פיזית ונפשית, אוהבי אדם ומסתגלים במהירות.
מבנה גוף – מבינוניים ועד גדולים מאוד, זרבובית ארוכה, חסונים וזריזים.
גזעים בולטים – בורדר קולי, כלב צאן אנגלי, קורגי, כלב בקר אוסטרלי, מרמנו כלב רועים פולני.
 
2)  פינצ'רים ודמויי דוגה
קבוצה זו הינה קבוצה המשמשת את הפדרציה הבינלאומית לכלבנות בלבד. קבוצה זו מכילה פינצ'רים, שנאוצרים, דמויי דוגה וכלבי הרים שוויצרים אשר מתחלקים ל3 חלקים.

שנאוצר – מוצאו בגרמניה בין המאה ה 15 ל 16, הראשונים היו בגודל בינוני ושימשו לציד של חיות קטנות ומכרסמים. כ"כ עזרו לאנשים עם מרכולתם בשוק ובשמירה על הדוכנים. השנאוצר שייך למש' הפינצ'רים ועד למאה ה 19 נחשבו לפינצ'רים שעירים בעלי שיער זיפי. את השנאוצר הננסי החלו לפתח בהרבעות מכוונות של הכלבים הקטנים מתוך השנאוצרים הבינוניים.
השנאוצר נחשב לכלב חכם, טריטוריאלי, בעל יצר שמירה מפותח וקשור ונאמן מאוד לבעליו.
מבנה גוף – גוף ריבועי ומוצק, בעל פרווה צפופה עבה וקצרה שמגנה עליו מפני מזג האוויר, שערות ארוכות מסביב לאף והפה (זקן) מחליף את פרוותו פעמיים בשנה, גובה שנע בין 36 ס"מ (ננסי) ל 70 ס"מ (ענק), בצבעים שחור, אפור, ובגוון כסף.

פינצ'רים – כלב הפינצ'ר הננסי הינו כלב שרירי וקטן בעל תכונות פיזיות של כלבי עבודה וציד, חכם מאוד ונראה דרוך רוב הזמן. תחושתו היא שהוא כלב גדול ולא קטן כפי שהוא באמת, יעמוד באומץ לצד בעליו ומשפחתו.
מוצאו מחולק ל 3, אנגלי, אמריקאי וגרמני.
אמריקאי – ארץ מוצאו מגרמניה אבל גדל גם במדינות הסקנדינביות במשך זמן רב, משמש בעיקר ככלב תערוכות.
אנגלי – כלב גרמני שמעורב בסוגים שונים של טריירים ילידי גרמניה. בתחילה חשבו שהפינצ'ר הוא גרסה מוקטנת של הדוברמן בשל דמיונו הרב אולם הגיעו למסקנה שהם אינם קרובי משפחה והפינצ'ר הוא גזע קדום יותר.
גרמני – בגרמני ארץ מוצאו של הפינצ'ר ידוע כי היה כלב קדום. בכתובים נמצאה עדותו של הסופר הגרמני ה.ג.רייכזבך משנת 1836 כי מוצאו של הפינצ'ר הוא הכלאה בין כלב הולנדי וגרייהונד איטלקי.
אופי – כלב ספורטיבי מלא באנרגיה, חברותיים מאוד לבעליהם וחזקים ביחס לגודלם, נבחנים גדולים.
מבנה גוף – פרווה קצרה, גובה נע בין 25 – 30 ס"מ אף מחודד משקל שבין 4 – 7 ק"ג, שרירי ואתלט.

דמויי דוגה
היו במקור כלבים שהורבעו לשם הגנה או סחיבת משאות. יש הטוענים שמקורם ביוונים שהפיצו אותם במסעותיהם ברחבי אירופה.
המראה האופייני להם הוא חזק ומאסיבי ואפילו מאיים
אופי – אמיצים מאוד, נאמנים לבעליהם ומשפחתם, בהרבה מקרים חשדניים כלפי זרים, שומרים מצוינים.
מבנה גוף – גדולים מאוד, משקל ממוצע 40 – 50 ק"ג, גובה ממוצע כ 60 ס"מ, בעלי זרבובית בינונית עד ארוכה, מאסיביים ביותר.
גזעים נפוצים בקבוצה הכללית – פינצ'ר ננסי, בול מסטיף, דוג דה בורדו, דוברמן פינצ'ר, בוקסר, קאנה קורסו, אקיטה, מסטינו נפוליטנו, דני ענק, שנאוצר, מסטיפים למיניהם.
 
3) טריירים
רוב כלבי הטרייר הגיעו מבריטניה. הטריירים מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות :
א} כלבי ציד של חיות בר קטנות. ב} טריירים גדולים יותר שמטרת הכלאתם היתה התגרות בפרים. רוב הטריירים יכולים לרדוף אחרי טרפם בעזרת חוש הריח והנחישות שלהם לתוך מחילות מתחת לאדמה (ספנייל) להרוג אותם ולהביאם לבעליהם. הטריירים הגדולים והשריריים דוגמת הבול טרייר קפצו על פרים והצליחו גם לחמוק מהם.
אופי – ידידותיים אך עקשנים, כלבי שמירה טובים וטובים עם אנשים, הטריירים הגדולים עקשנים ונחושים מאוד, תוקפניים כלפי כלבים אחרים בחלק מהמקרים.
מבנה גוף – כלבים קטנים עד בינוניים, מוצקים מאוד, שריריים וחזקים בצורה בלתי רגילה, אתלטיים מאוד.
גזעים בולטים – ארדייל טרייר, בול טרייר, קארין טרייר, יורקשייר טרייר, אמסטף, פיטבול, פוקס טרייר ועוד.  

 
4) דאקלים
מקורם של הדאקלים בגרמניה של המאה ה 15, עם זאת סוגים מסוימים של דקלים הופיעו גם במצרים העתיקה ובאומנות המקסיקנית. תקן הגזע בגרמניה נקבע ב 1879 ומועדון הגזע הוקם ב 1888.
אופי – גזע נבון ביותר אולם בעל רצון משל עצמו ולכן אינו קל לאילוף, סקרן ועיקש מטבעו בעל אינסטינקט ציד חזק. המשותף לכולם, אוזניים ארוכות ושמוטות, רגליים קצרות שעזרו לו בימים עברו לצוד במחילות.
קיימים 3 סוגים עיקריים (קצר שיער, שיער זיפי, וארוך שיער). בעל יצר עבודה חזק וחוש ריח מצוין. הדקל אוהב בני אדם ולכן מתמקם בנוחות בידיהם, בעקבות כך גזע זה פופולארי מאוד בקרב בני האדם גם ככלב לוויה וגם בסיוע לאנשים.

 
5) כלבי שפיץ וטיפוסים פרימיטיביים
קבוצה זו נחשבת לקרובה ביותר במראה ובתכונותיה לאבותיהם הזאבים, כלומר לסוגים פרימיטיביים יותר שלא הורבעו ע"י בני האדם. כמובן שכל הגזעים עברו תהליך של ביות, לרוב היה זה תהליך שנטרל את יצר התוקפנות אך שמר על חלק מתכונותיהם הבסיסיות כגון ציד, שמירה וכו'.
כלבים מסוג שפיץ מאופיינים ע"י פרווה ארוכה ועבה ואוזניים ושפם מחודדים. האף יחסית קטן ועיניים גדולות, הזנב בד"כ מתעקל כלפי מעלה אל מעבר לגבו של הכלב. מקורו של השפיץ הוא מהאזורים הארקטים והוא מופיע בסיפורי דרך של מטיילים החל משנת 1788. כלבי השפיץ הפכו עם השנים לכלבי עבודה ותפקידיהם היו ציד, שמירה ומשיכת מזחלות. כיום בשל המראה המיוחד שלהם רבים מהאנשים לוקחים אותם כבני לוויה וחיות מחמד.
פאריה הוא שמם של קבוצת כלבים פרימיטיביים המשתייכים לקבוצה הכוללת הנ"ל דוגמת הבסנג'י, הכלב הכנעני, דינגו אוסטרלי, וכו'. כלבים אלו שוקלים בד"כ כ 30 – 40 ק"ג ואופיים חזק מאוד .
הכלבים הפרימיטיביים חולקים מאפיינים משותפים כגון תקופת ייחום אחת בשנה בזמן מסוים, השמעת קולות יללה אופיינים לזאבים, כלבים אלו במהלך הציד משתמשים במערכת חושים שלמה בדיוק כמו הזאב. הם ערניים מאוד כאשר צפויים להזהיר את בעליהם על מקרה לא שגרתי שקורה הרבה לפני חיות מחמד אחרות.
גזעים נפוצים – סמוייד, צ'או צ'או, אלסקן מאלמוט, שפיץ יפני, האסקי סיבירי, אקיטה, פומרניין, קליין שפיץ ועוד.
אופי – ערניים מאוד, ידידותיים ברובם, בעלי בטחון עצמי רב, עצמאיים ואנרגטיים., כלבי שמירה מצוינים. 

 
6) כלבי האונדס
כלבים אלו הינם כלבי ציד כאשר הוזכרו לראשונה בשנות 1500 ושימשו לציד שפנים. במהלך יצירת גזע האונדס נדרשו מהכלבים להציג יכולות מסוימות אשר התמקדו בחוש הריח וסיבולת . כלבים אלו רחשו במהלך האימונים לב חזק ובריא – הם יכולים לצוד חיה יום שלם כאשר הם רצים לא מעט קילומטרים. בעזרת חוש הריח נצמד הביגל לעקבות הטרף ולוכד אותו בעזרת עקשנותו ודבקותו במטרה.
תוחלת חיים ממוצעת כ 8 – 13 שנה
מבנה גוף – אוזניים שמוטות, אף ארוך, מבנה גוף שרירי וחזק מגודל קטן ועד גדול.
בעלי אופי חזק מאוד, עקשנים, לא קלים לאילוף.
גזעים נפוצים – באסט האונדס, ביגל, דלמטי, רידג'בק, פוקס האונדס ועוד.

 
7) כלבי ציד 
כלב זה הינו כלב שמטרתו העיקרית היא לעזור בצייד במסע הציד בעיקר עם בעלי כנף. כלבים אלו מתאפיינים במבנה גוף רזה, שיער חלק, ואוזניים שמוטות . הם ידועים בכך שהם מתיישבים ליד הציד ומראים את מקומו, בעלי נשיכה רכה ע"מ לא לפגוע ולפצוע את הצייד ולא להרוג.
כלבים אלו ניחנים בריצה מהירה מאוד שיכולה להגיע ל 40 קמ"ש ויכולת תמרון טובה תוך כדי ריצה. כשהם תופסים את טרפם הם כבר הספיקו להתישו ונותר להם רק לסגור את הלסתות ולחכות לצייד.
אופי – מלאי חיים וחברותיים, קלים לאילוף, רצון מובהק לשמירה על קשר עם הבעלים בזמן העבודה, לא סובל יחס קשה, לא אגרסיבי ולא ביישן.
סוגים נפוצים – ווימרנר, פוינטר אנגלי, ויסלה, סטר אירי אנגלי וכו'.
בעלי שיער קצר ברוב המקרים, מבנה גוף בינוני.

 
8) רטריוורים וספניילים
הרטריוורים
נוצרו ע"מ להחזיר את הציד (בעיקר עופות מים ) ולא לצוד בעצמם. כלבים אלו הגיעו מאזור לברדור אשר בקנדה. במהלך השנים נושא הציד ירד מהכותרות וכלבים אלו הפכו להיות בני לוויה מצוינים לאדם.  הם בעלי יכולת שחייה מעולה ורצון עז לשרת את בעליהם. בעקבות כך נהפך במהלך השנים לכלב נחיה מוביל. נחשב לכלב משפחה אידיאלי,  ונוח עם ילדים וגם לזרים. ולכן עובדה זו לא הופכת אותו לכלב השמירה האולטימטיבי.
גודלם בינוני עד גדול, בד"כ באופיים פעילים מאוד ואוהבי  משחק. לרוב אינם תוקפנים ולא אגרסיביים, בעלי אינטליגנציה גבוהה ופוטנציאל אילוף מעולה. הרטריברים עובדים חזק מאוד עם אפם ולכן נבחרו במהלך השנים למשימות הרחה כגון חיפוש נעדרים, מציאת סמים ונשק.
תכונות אופי – צייתן, אינטליגנטי, בעל רצון עז לעבוד, ילדותי וסקרן עד גיל בגרות .
גוף – מאוזן בגודל בינוני, אוזניים שמוטות, שיער ארוך (גולדן) וקצר (לברדור)
משקל – כ 30 / 35 ק"ג

הספניילים הגיעו מאנגליה לארה"ב בסוף המאה ה 19 . עופות הציד בארה"ב היו קטנים יותר מאשר אצל הבריטים ולכן מימדי הכלב הוקטנו ונעשו בו שינויים נוספים בדרך של הרבעה סלקטיבית, במהרה פותח גזע שונה מהקוקר האנגלי ובשנות ה- 30 של המאה ה-19 הקוקר האמריקאי הוכר כגזע נפרד. בישראל משמשים הקוקרים ככלבי משטרה באיתור חומרי נפץ וסמים בשל נאמנותם וחוש הריח המפותח שלהם.
תכונות – משקל 14-16 ק"ג
תוחלת חיים – 16-18 שנה.
אופי- ממושמע, צייתן, נוח וקל לאילוף.
שימוש – אנגלי – איתור סמים וחומרי נפץ, אמריקאי – שעשועים ולוויה.
גזעים נפוצים – קוקר אמריקאי ואנגלי, ספרינגר ספניאל, פניאל גרמני וכו'...
 
9) כלבי לוויה זעירים –
כלבים רבים הוכלאו והורבעו למטרות מסוימות. קבוצה זו הורבעה למטרה אחת בלבד להיות בני לוויה זעירים לבני האדם. כלבים אלו לא נבחרו ברובם ע"פ אופיים אלא ע"פ מראם וכמובן לא ע"פ מזגו.
גזעים מסוימים ניתן למצוא אפילו לפני הספירה כמו הפאג והמלטז. כלבים אלו לא ניחנו ביכולות פיזיות יוצאות דופן , ויש שיטענו כי המראה הפיזי שלהם הפך ללא פרקטי לחלוטין ברגע שהם יוצאים מהבית הפרווה הארוכה והלבנה מתלכלכת והרגליים הקצרות לא מונעות מהבטן להתחכך באדמה.
כלבים אלו דורשים הרבה שעות טיפוח ולא ממלאים את צרכיהם הפיזי לבד. כדוגמת השיטצו והמלטז שמחויבים בהברשה יומית בכדי לשמור על יופיים.
ככל שהשנים עברו, הלכו כלבים אלו ונהיו קטנים יותר על מנת שנוכל להחזיק אותם בידנו או בתוך התיק או בסל קטן.
הם שימשו בעיקר את בני האצולה שהיו זקוקים לכלבי שעשוע ולוויה לעומת האנשים בעלי הצווארון הכחול שיזדקקו לכלבי עבודה ושמירה.
כיום זנים אלו נפוצים לכולם ונוחים מאד להחזקה בדירות קטנות בהן אנו חיים בעידן המודרני.
קבוצה זו מורכבת מ- 11 תתי קבוצות (גזעים)
בישונים, פודלים, כלבים בלגים קטנים (גריפונים), כלבים חסרי שיער (סיני מצוייץ) כלבים טיבטיים (לאשה אפור), צ'יווה, ספניאלים אנגליים זעירים (קאולור, צ'ארלר ספנייל), צ'ינים יפנים ופקינזם, ספנייאלים אירופאיים זעירים (פפיון), קרומפורלנדרים, כלבים קטנים דמויי דרגה דוגמת בוסטון טרייר, בולדוג צרפתי, פאג וכדומה.
דורשים הרבה פינוק ותשומת לב אין סופית, לא צריכים פעילות רבה, מסתגלים במהירות לחיי הבית ולעיתים עקב פינוק יתר נהיים אגרסיביים ושתלטנים.

10) כלבי רוח.
כלבי רוח הם סוג של כלב ציד. אשר צדים בעיקר בעזרת מהירותם וחוש הראייה שלהם במקום חוש הריח. הם מתמחים במרדף אחרים טרפם תוך שמירה על קשר עין ותפיסתו בעזרת מהירותם וזריזותם הגדולה. הם חייבים לזהות תנועה במהירות ולכן ראייתם חדה.
כלבי רוח הם בעלי גב גמיש, רגליים ארוכות וצעדים ארוכים. הם בעלי לב גדול יחסית לשאר הכלבים וריאות חזקות ויעילות במיוחד המתאימות לריצות אירוביות ואנאירוביות.
גופם רזה, דק, שרירי ולכן משקל גופם הוא מינימאלי. כל זאת הופכים את הכלבים הללו לזריזים ומותאם ליעדם ככלבי ציד או כלבי מרוץ.
השרידים הקדומים ביותר של כלבים אלו נמצאו בחפירות בשומר (דרום עיראק של היום) בתאריכים 6000-7000 לפנה"ס. היום כלבים אלו משמשים בעיקר לשעשוע (מרוצים) אך בעבר הורבעו לשם ציד. הערכות מדברות היום על כ- 60,000 כלבי רוח שמשתתפים במרוצים ברחבי העולם.
גזעים נפוצים: כלב אפגני, גרייהונד, סלוקי, בורזוי, ויפט ועוד.
תכונות: בעלי אופי עצמאי, נאמנים ואינם נוטים לברוח, אוהבי ילדים, רגועים ושקטים ברובם, פעילים מאד.